PLAN RADA I FINANCIJSKI PLAN ZA 2023. GODINU ZBORA UDRUGA VETERANA HRVATSKIH GARDIJSKIH POSTROJBI
IZVJEŠĆE O RADU
ZBORA UDRUGA VETERANA HRVATSKIH GARDIJSKIH POSTROJBI
za 2019. godinu
1. PROJEKTI (završeni) :
1.1. Obustavi tišinu
Provedba projekta trajala je od 01.srpnja 2018. – 01. srpnja 2019. , financiran je iz bespovratnih sredstva dobivenih putem javnog natječaja Psihološko i socijalno osnaživanje te podizanje kvalitete življenja hrvatskih branitelja s invaliditetom, HRVI, stradalnika i članova obitelji smrtno stradalog i nestalog hrvatskog branitelja od strane Ministarstva hrvatskih branitelja.
Dugogodišnjim radom s vlastitim članstvom, članstvom suradničkih braniteljskih udruga postali smo duboko svjesni psihosocijalnih problema s kojima se branitelji bore, te sukladno tome unazad par godina u sklopu ovog natječaja provodimo projekte koji se baziraju na pomoći braniteljima u suočavanju s posljedicama traume te na ovladavanju komunikacijom i emocijama. Strateški cilj projekta koji se odnosi na psihološko i socijalno osnaživanje ciljane skupine u potpunosti je ostvaren, kroz provedbu sljedećih grupnih programa :
- i 20. prosinac 2018. godine u Varaždinu – Management volontera
Izgradnja i upravljanje projektnim timom
- i 22. siječanj 2019. u Zadru – Komunikacija s medijima
- i 27. lipanj 2019. u Glini – Velikosrpski projekt : Napad na policijsku postaju u Glini
kao i individualnih savjetovanja za psihološku pomoć, koja je održala partnerska udruga Rast, a polaznici su savladali: sposobnost osvješćivanja problema, sposobnost suočavanja s problemima, učenje vještine upravljanja emocijama i raspoloženjem, postizanje komunikacije s ljudima koji ih okružuju, obnavljanje osjećaja zajedništva i odnosa, bolja kvaliteta života.
Ostvarili smo zadovoljavajuće rezultate evaluacija od korisnika uključenih u projekt, stoga će se nastaviti s provođenjem ovakvih programa, a primjenom decentralizacije istog nadamo se privući još veći broj korisnika.
1.2. Hrvatska garda – zbirka osobnih predmeta
Provedba projekta trajala je od 01. srpnja 2018. do 01. srpnja 2019. , financiran je iz bespovratnih sredstava dobivenih putem javnog natječaja Promicanje vrijednosti Domovinskog rata od strane Ministarstva hrvatskih branitelja.
S obzirom na ograničena financijska sredstva dobivena u sklopu ovog projekta, promijenjen je prvobitni plan u sklopu kojeg je planirano izložbu organizirati u više gradova diljem Republike Hrvatske, stoga je organizirana i provedena jedna izložba u suradnji s društvom za očuvanje hrvatske vojne tradicije – Bjelovar, a kroz naredne godine moguće je prenijeti postav u ostale zainteresirane gradove i županije.
Korisnici su sudjelovali u prikupljanju personaliziranih predmeta koji su bili izloženi u sklopu izložbe Hrvatska garda – zbirka osobnih predmeta , te kao posjetitelji izložbe. Osim braniteljske populacije, projekt je bio otvoren za širu javnost, te su svi zainteresirani imali mogućnost posjetiti izložbu, kao i pročitati o istoj na web stranicama prijavitelja i partnera. Kroz podijeljenu priču o iskustvu sudjelovanja u obrambenom ratu, o iskustvu stvaranja Domovine, donijeli smo istinsku ratnu priču pred posjetitelje te ih potakli na realno sagledavanje vrijednosti Domovinskog rata, čime su rezultati ovog projekta dugoročni.
- PROJEKTI u tijeku (2019. /2020.) :
2.1. Budi svoj - projekt iz javnog natječaja MHB
Predviđeno trajanje provedbe: 1. rujan 2019. – 1. rujan 2019.
Provedba projekta započela je 01.rujna 2019. , financiran je iz bespovratnih sredstva dobivenih putem javnog natječaja Psihološko i socijalno osnaživanje te podizanje kvalitete življenja hrvatskih branitelja s invaliditetom, HRVI, stradalnika i članova obitelji smrtno stradalog i nestalog hrvatskog branitelja od strane Ministarstva hrvatskih branitelja.
Kroz ovaj program nastaviti ćemo s provođenjem programa psihosocijalnog osnaživanja, a decentralizacijom provedbe radionica jača se suradnja s lokalnim i regionalnim jedinicama kao i međusobna povezanost članica ZUV HGP-a i partnerskih organizacija čime se doprinosi ispunjenju specifičnog cilja. Individulana savjetovanja kao i promidžbena kampanja za projekt odvijat će se tokom cijele godine, a rezultati projekta biti će prezentirani na panel diskusiji u završnom razdoblju provedbe projekta.
Do sada su provedene sljedeće radionice :
- Psihološko djelovanje stresa – kako se nositi s njim – 10. rujna 2019. u Gospiću
- Slobodno vrijeme važnost fizičke aktivnosti – 03./04. listopad 2019. u Vinkovcima
Brojnost uključenih u program varira a poziv na uključivanje je stalno otvoren i slobodan.
2.2. Priručnik za rad u braniteljskim udrugama- što, kako, zašto? - projekt iz javnog natječaja MHB
Predviđeno trajanje provedbe : 1. rujan 2019. – 1. rujan 2020.
Provedba projekta započela je 01.rujna 2019. financiran je iz bespovratnih sredstva dobivenih putem javnog natječaja Psihološko i socijalno osnaživanje te podizanje kvalitete življenja hrvatskih branitelja s invaliditetom, HRVI, stradalnika i članova obitelji smrtno stradalog i nestalog hrvatskog branitelja od strane Ministarstva hrvatskih branitelja.
Ovaj priručnik namijenjen je svim braniteljskim udrugama i sadrži usmjerenja za kvalitetan i temeljiti rad , potičući sinergiju braniteljskih udruga na području cijele Republike Hrvatske, čime će pridonjeti jačanju kapaciteta organizacija civilnog društva i poboljšanju pristupa u komunikaciji s nadležnim institucijama.
Kroz sadržaj ovog priručnika ciljanoj skupini biti će omogućen lakši i sistematizirani pristup informacijama, a cilj je motivirati što veći broj branitelja (članova matičnih udruga) da se uključe u pripremu projektnih prijedloga na natječaje iz EFS, kao i da zaposle mlade ljude te ojačaju međugeneracijsku solidarnost. Ovim projektom želimo olakšati primjenu timskog rada u praksi. Statistički podaci obrađeni u knjizi Hrvatski branitelji – individualna i društvena perspektiva pokazuje važnost osjećaja korisnosti u društvu, a namjera ovog priručnika jest potaknuti branitelje na radnu terapiju putem intelektualnog rada, te ih motivirati za suradnju s mladim ljudima kako bi zajedno pridonjeli boljitku cjelokupnog društva.
2.3. Kako smo promijenili tijek rata : operacija „Zima 94“ – projekt iz javnog natječaja MHB
Predviđeno trajanje provedbe : 01. kolovoz 2019. - 31. srpanj 2020.
Provedba projekta započela je 01.kolovoza 2019., financiran je iz bespovratnih sredstva dobivenih putem javnog natječaja Promicanje vrijednosti Domovinskog rata od strane Ministarstva hrvatskih branitelja.
Projekt, kojim se doprinosi utvrđivanju činjenica - time i očuvanju digniteta Domovinskog rata, izravno je vezan uz strateške ciljeve MHB definirane u Strateškom planu MHB za razdoblje 2019. - 2021. godine. Usmjeren je na socijalnu politiku objedinjujući obrazovnu politiku (satovi povijesti, dokumentiranje, brošura) te zdravstvenu i politiku socijalne skrbi (istina, znanstveno dokazano, pozitivno djeluje na zdravlje sudionika DR), ali i na posebne sektorske politike: medijska politika, politika istraživanja i razvoja – znanstvena politika (povijesna istraživanja).
Analizom stručnih i znanstvenih radova, tribina i okruglih stolova, dokumentarnih materijala dostupnih u javnosti, knjiga i publikacija utvrđen je nedostatak analize i obrade činjenica o operaciji „Zima '94“. Svi podaci o okolnostima planiranja i provedbe operacije te svrsi i polučenim rezultatima nisu utvrđeni. Putem razgovora sa zainteresiranom stručnom javnošću shvatili smo kako je vrlo važno “osjetiti” teren na kojem se odigrao neki događaj jer to pridonosi objektivnijem pisanju povijesti, što nam je cilj. Treba doživjeti položaje s kojih su hrvatski branitelji krenuli u operaciju s vrha Maglaj na Dinari. Ne samo zato da bi se uvjerili u surove uvjete u kojim su branitelji boravili, nego i zato da bi se razumjela veličina njihova motiva i domoljublja, odnosno spremnosti na obranu Domovine, kako su uspjeli izdržati u takvim uvjetima usprkos neprijatelju, vremenskim nepogodama (do -20°C, visok snijeg, snježne oluje) i bolestima (akutna virusna Hemoragijska groznica s bubrežnim sindromom, poznata i kao
"mišja groznica"; ozebline /smrzotine/ ekstremiteta uzrokovane dugim boravkom u na hladnoći koje su završavale infekcijom i gangrenom tj. amputacijama zahvaćenih ekstremiteta).
Bitan naglasak jest na činjenici kako se ove godine navršava 25. obljetnica provođenja operacije „ Zima '94“ stoga, kako bi ciljanu publiku (u prvom redu uža javnost: studenti povijesti i povjesničari, ali i šira javnost), bolje upoznali s njenim značajem i doprinosom u oslobađanju okupiranog teritorija, pokrećemo ovaj projekt. Naime, cilj operacije je bio slabljenje i zaustavljanje neprijateljske ofenzive na Bihać i stvaranje povoljnijeg strategijskog prostora za oslobađanje dijelova RH i BiH pod okupacijom pobunjenih Srba. Ona je, zapravo, stvorila preduvjete za VRO „Oluja“. U njoj su sudjelovale: 4. GBR, 5.GBR, 7. GBR,1. HGZ, 114. br., 6 DP, 80. DP, 126. DP, 142. DP, 14. topnički divizijun, 40. inženjerijska bojna i 72. b. VP te postrojbe HVO: 2. GBR HVO, 22 DO i SP MUP-a HR B-H, dakle težišne snage su bile na današnjim članicama ZUV HGP.
2.4.Javna tribina – pogled u prošlost može nam otkriti budućnost – javni natječaj Grada Zagreba
Predviđeno trajanje provedbe : 01. kolovoz 2019. - 31. srpanj 2020.
3. PRIJAVA PROJEKTA SUFINANCIRANIH IZ EU FONDOVA
3.1. ZUV HGP prijavitelj je projekta Budimo zajedno ( grad Zagreb i Zagrebačka županija)
Planirano trajanje projekta : siječanj 2020. – siječanj 2022. (24 mjeseca)
Zbor udruga veterana hrvatskih gardijskih postrojbi zajedno s partnerskim organizacijama: Udrugom specijalne policije iz Domovinskog rata RH, Zajednicom udruga članova hrvatskih vojnih invalida Domovinskog rata grada Zagreba, Udrugom veterana 1. hrvatski gardijski zdrug, Udrugom veterana zagrebačkih branitelja Vukovara, Udrugom ratnih veterana 2. gardijske brigade Gromovi i Udrugom Rast prijavio je projektni prijedlog Budimo zajedno
( grad Zagreb i Zagrebačka županija) u sklopu natječaja UP.02.2.10 Razvoj i širenje mreže izvaninstitucionalnih usluga za hrvatske branitelje i stradalnike Domovinskog rata.
Projektni prijedlog naše organizacije ostvario je 83,00 boda s čime je svrstan među projektne prijedloge za čije financiranje postoje dostatna financijska sredstva u okviru Poziva na dostavu projektnih prijedloga.
Do kraja 2019. godine sklopiti će se Ugovor o dodjeli bespovratnih sredstava, a početak provedbe planiran je od 01. siječnja 2020. godine.
Sažetak projekta :
ZUV HGP, kao i partnerske organizacije ima veliki broj izravnih korisnika koji nisu često u institucijama i ne znaju sami potražiti pomoć. Osnovna svrha ovog projekta odnosno izvaninstitucionalne podrške je osigurati korisnicima da što duže žive i napreduju u svojim zajednicama umjesto da su prisiljeni odreći se neovisnosti i prijeći u instituciju. Naglasak jest na individualiziranom pristupu u skladu s potrebama korisnika.
Temeljem ispitanih potreba naših potencijalnih korisnika i određenog broja pripadnika ciljane skupine dobivenog prema realnim podacima s terena, a u skladu s mogućnostima i organizacijskim kapacitetima koje prijavitelj i partner imaju te planiraju unaprijediti, projekt će se provoditi kroz tri segmenta kojima će se obuhvatiti svi vidovi potpore korisnicima i to na sljedeći način :
- Savjetovanja i psihosocijalna podrška
Angažirani psihijatar u suradnji sa partnerskom udrugom Rast obići će sve korisnike te procijeniti njihovo psihičko stanje, a u slučaju potrebe pružiti pomoć i usmjeriti na danje tretmane.
- Pružanje usluga pomoći pri obavljanju svakodnevnih životnih djelatnosti
U sklopu ove komponente zaposliti će se 7 osoba na radnim mjestima osobnih pomoćnika, a njihov opis poslova obuhvaća sljedeće:
- organiziranje usluga obavljanja kućanskih poslova
- čišćenje stambenog prostora
- održavanje higijene
- priprema obroka
- odlazak u trgovinu ili ljekaru
- prijevoz i pratnja pri odlasku k lječniku
- cijepanje drva
- Zdravstvena skrb u domu korisnika
Zaposlena medicinska sestra redovito će pružati sve vidove medicinske skrbi koje je moguće pružati u domu korisnika, čime je smanjen odlazak u ordinacije.
U provedbi će se pratiti opći cilj Strategije vijeća Europe 2017. – 2023., kao i Nacionalne strategije za izjednaćavanje mogućnosti za osobe s invaliditetom 2017. – 2020. Projekt je relevantan i zbog izravne sveze sa Strateškim planom Ministarstva hrvatskih branitelja 2019. -2021. točka 4.Razvoj strateških inicijativa za kvalitetu življenja hrvatskih branitelja i stradalnika Domovinskog rata te članova njihovih obitelji (4.1. Razvoj projekta za podizanje kvalitete življenja hrvatskih branitelja i stradalnika Domovinskog rata te članova njihovih obitelji u programskom razdoblju 2014. – 2020.), te sa Strategijom zapošljavanja socijalno ugroženih skupina (4.2. Zapošljavanje i pristup zapošljavanju).
4. RAZVOJNA SURADNJA U PODRUČJU CENTARA ZNANJA ZA DRUŠTVENI RAZVOJ U REPUBLICI HRVATSKOJ – nastavak na Institucionalnu podršku 2/4 godina
Zbor udruga veterana hrvatskih gardijskih postrojbi do 2017. godine koristio je Institucionalnu podršku udrugama iz Domovinskog rata. Nakon isteka treće godine provedbe, ušli smo u prijelazno razdoblje za razvojnu suradnju u području Centara znanja za društveni razvoj u Republici Hrvatskoj za razdoblje od 1. siječnja do 31. prosinca 2017. godine. U razvojnu suradnju u području centara znanja za društveni razvoj Nacionalna zaklada uključuje organizacije civilnoga društva s kojima je surađivala i/ili pružala im financijsku podršku tijekom protekloga jednog ili dva četverogodišnja razdoblja djelovanja Nacionalne zaklade, a koje su kroz razne oblike vrednovanja dokazale kvalitetu i profiliranost svog djelovanja kroz institucionalni, organizacijski i programski razvoj, visoku razinu umreženosti u svom području djelovanja i/ili uključivanja volontera i građana/građanki u svoje djelovanje, stručnost kroz provedena istraživanja te kvalitetne modele prijenosa znanja u Republici Hrvatskoj i kroz međunarodnu razvojnu pomoć. Nacionalna zaklada može ovaj oblik podrške u prvom razdoblju provoditi i kroz pilot-programe s manjim brojem uključenih organizacija kako bi kvalitetno pripremila daljnje provođenje razvojne suradnje u ovom području.
- centar znanja obuhvaća sljedeće udruge:
- Zajednica županijskih zajednica, udruga i članova HVIDR-a RH
- Udruga hrvatskih dragovoljaca Domovinskog rata Republike Hrvatske
- Udruga dragovoljaca i veterana Domovinskog rata Republike Hrvatske
- Zajednica udruga hrvatskih branitelja liječenih od posttraumatskog stresnog poremećaja Republike Hrvatske
- Savez udruga obitelji zatočenih i nestalih hrvatskih branitelja
- Udruga specijalne policije iz Domovinskog rata
7.Udruga djece poginulih i nestalih hrvatskih branitelja Domovinskog rata
- Zajednica udruga hrvatskih civilnih stradalnika iz Domovinskog rata Hrvatske
- Udruga veterana 4. gardijske brigade
- Udruga branitelja Domovinskog rata INA NAFTAPLIN „KVIN“
- Udruga branitelja i veterana vojne policije iz Domovinskog rata
- Zbor udruga veterana hrvatskih gardijskih postrojbi
- Udruga Bojna Frankopan
- Hrvatski časnički zbor – Zajednica udruga
- Udruga veterana 5. gardijske brigade „Sokolovi“
Centri znanja za društveni razvoj djeluju kao svojevrsne think-do-tank ( neprofitne organizacije koje putem istraživačkog rada, organizacijom okruglih stolova, publikacijskih djelovanja pokušavaju biti stvaratelj novih ideja i političkih razvitaka) , stoga je nužno provoditi sljedeće aktivnosti :
- istraživanja i analize javnih politika iz područja djelovanja,
- prijenos specifičnih znanja u Republici Hrvatskoj i u zemljama jugoistočne Europe,
- razvoj društvenih potencijala
- zagovaranja pozitivnih društvenih promjena
Zbor udruga veterana hrvatskih gardijskih postrojbi djeluje kao korektiv nadležnima u sklopu socijalne politike, a po pitanju prijenosa specifičnih znanja te razvoju društvenih potencijala, tijekom 2019. godine, s Udrugom specijalne policije iz Domovinskog rata RH organizirali smo i proveli sljedeće radionice:
23.03.2019. – Samopoimanje i samopredstavljanje – održana u Domu specijalne policije
27.09.2019. -
Također, 9. Centar znanja će održati će u studenom 2019. godine u Domu specijalne policije iz Domovinskog rata RH zajedničku konferenciju na kojoj će prezentirati rad stradalničkih i braniteljskih udruga tijekom 2019. godine. Sve aktivnosti bit će objavljene u katalogu znanja Zbora udruga veterana hrvatskih gardijskih postrojbi.
5. POŠTANSKE MARKE SERIJA „DOMOVINSKI RAT“
Kako ne bi došlo do „inflacije“ vrijednosti izdanja, ali i iz tehničkih razloga, u jednoj godini nije moguće otisnuti veliki broj izdanja, stoga je dogovorena dinamika:
- godina - 1. gardijska brigada „Tigrovi“ (promocija 3. studenog povodom 28. obljetnice osnutka 1. gardijske brigade)
- godina - u ožujku su otisnute poštanske marke 1. hrvatskog gardijskog zdruga, 2. gardijske brigade „Gromovi“, 3. gardijske brigade „Kune“ i 4. gardijske brigade „Pauci“.
Promocije su bile individualne i vezane uz proslavu osnutka postrojbe. Svaka je postrojba imala i prigodni pečat.
- – bit će otisnute marke 5. gardijske brigade „Sokolovi“ i 9. gardijske brigade „Vukovi“ i 84. gardijske bojne „Termiti“ (postupak isti)
Na dan pobjede i domovinske zahvalnosti i Dan hrvatskih branitelja 2020. bit će promoviran zajednički album sa svim otisnutim markama, uključujući i prije tiskanu 7. GBR i specijalnu policiju.
6. OBLJETNICE:
6.1.Pilot projekt Javni poziv za financiranje/sufinanciranje obilježavanja obljetnica ratnih događanja i stradavanja te prihodnih nadnevaka vezanih uz Domovinski rat u 2019. godini:
6.1.1.. Obilježavanje Dana Hrvatske vojske i Dana hrvatske kopnene vojske
Povodom obilježavanja 28. obljetnice formiranja Oružanih snaga Republike Hrvatske, Dana hrvatske vojske i Dana hrvatske kopnene vojske, kroz ovu aktivnost ZUV HGP osigurao je dolazak i smještaj predstavnika svih udruga članica ( nekadašnje gardijske postrojbe) kao i predstavnika partnerske Udruge specijalne policije iz Domovinskog rata RH kako bi prisustvovali prigodnom programu. Također, održana je i 3/19 sjednica Upravnog odbora Zbora udruga veterana hrvatskih gardijskih postrojbi kako bi se osim promicanja vrijednosti Domovinskog rata kao strateškog cilja dogovorili danji operativni programi kojima će se pridonositi promicanju nacionalnih, povijesnih i kulturnih vrijednosti kao i obilježavanju značajnih datuma. Tako će dopridonijeti jačanju osjećaja pripadnosti i samopoštovanja, a samim time i psihosocijalnom boljitku uključenih.
6.1.2. Obilježavanje Dana pobjede i domovinske zahvalnosti, Dana hrvatskih branitelja
Na Dan pobjede i domovinske zahvalnosti 5. kolovoza 1995. Hrvatska vojska je oslobodila okupirani grad Knin koji je bio simbol okupacije Hrvatske u vojno – redarstvenoj operaciji Oluja. Proglašavanjem 5. kolovoza Danom hrvatskih branitelja ukazuje se na značaj hrvatskih branitelja u borbi za slobodu zemlje. Kroz ovaj program osiguran je dolazak predstavnika svih udruga članica ZUV HGP u Knin kako bi prisustvovali prigodnom programu te odali počast preminulim suborcima.
Zbor udruga veterana hrvatskih gardijskih postrojbi, Udruga specijalne policije iz Domovinskog rata RH i Savez udruga branitelja radnika Republike Hrvatske, 05. kolovoza 2019. u prostorijama UV 4. gardijske brigade Pauci također su potpisali povelju o suradnji. Potpisivanje povelje na Dan pobjede i domovinske zahvalnosti i Dan hrvatskih branitelja simboličan čin kojim je još jednom naglašena važnost zajedništva koje je odigralo ključnu ulogu u Domovinskom ratu, i čija važnost je danas još i veća.
6.1.3. Obilježavanje 28. obljetnice operacije „Vihor“
Kroz ovaj program organizirati će se zajedničko obilježavanje 28. obljetnice operacije Vihor na kojoj će prisustvovati delegacija Zbora udruga veterana hrvatskih gardijskih postrojbi kao i oko 100- njaki uzvanika. U kordinaciji s Udrugom ratnih veterana 2. gardijske brigade Gromovi (podružnica Sisačko – moslovačke županije) izraditi će se protokol obilježavanja za 14. prosinac 2019. godine u Šišincu, dok će se program nastaviti 15. prosinca u Zagrebu.
U sklopu projekta osigurati ćemo troškove prijevoza za predstavnike članica ZUV HGP
Predstavnici ZUV HGP obilježavanjem obljetnica ratnih događanja doprinose očuvanju uspomene na najvažnije događaje iz Domovinskog rata:
- 02. 2018. - Obilježavanje 25. obljetnice VRO „Maslenica“
- 01. 2018. – Dan međunarodnog priznanja Republike Hrvatske
- 02. 2018. – Obilježavanje 24. godišnjice osnutka 1 HGZ
- 04. 2018. – 24. godišnjica osnutka 84. gardijske bojne „Termiti“
- 04. 2018. – 27. godišnjica osnutka 4. gardijske brigade „Pauci“
- 04. 2018. – 27. godišnjica osnutka 3. gardijske brigade „Kune“
- 05. 2018. – Obilježavanje 23. obljetnice VRO „Bljesak“
- 05. 2018. – Komemoracijsko vjersko hodočašće u Bleiburgu
- 05. 2018. – 27. obljetnica osnutka 2. gardijske brigade „Gromovi“
- 06. 2018. – Dan domovinske zahvalnosti
- 07. 2018. – Regionalno vojno, policijsko i braniteljsko hodočašće Gospi Sinjskoj
- 06. 2018. – Obilježavanje 26. obljetnice osnutka postrojbe HVO-a „Ante Bruno Bušić“
- 08. 2018. - Obilježavanje 23. obljetnice VRO „Oluja“
- 09. 2018. - Obilježavanje 25. obljetnice VRO „Medački džep“
- 10. 2018. – 26. godišnjica osnutka 5. gardijske brigade „Sokolovi“
- 10. 2018. – Dan neovisnost
- 10. 2018. – 26. godišnjica osnutka 9. gardijske brigade „Vukovi“
- 11. 2018. – 28. godišnjica osnutka 1. gardijske brigade „Tigrovi“
- 11. 2018. – 26. obljetnica žrtve grada Vukovara i Škabrnje
- 12. 2018. – polaganje vijenaca povodom 19. godišnjice smrti predsjednika Tuđmana
- 12. 2018. – 26. obljetnica osnivanja 7. gardijske brigade „Pume“
7. ODNOSI S JAVNOŠĆU
Redovitim slanjem priopćenja i objava u medije ZUV HGP promicao je pozitivnu sliku branitelja u javnosti i izvještavao o svom radu poštujući načelo transparentnosti rada udruga.
U svojim intervjuima, radijskim i televizijskim nastupima predsjednik Krešimir Maretić, kao i potpredsjednici udruge izričito i nedvojbeno su naglašavali da je Domovinski rat obrambeni rat, te da su hrvatski branitelji i hrvatski narod branili svoju domovinu, dok su s druge strane JNA i paravojne postrojbe vršile agresorski, napadački i pljačkaški rat. Domovinski rat je temelj hrvatske državnosti i napadima na Domovinski rat napada se hrvatska država.
Konferencije za medije i okrugli stolovi na kojima su sudjelovali naši predstavnici
- 03. 2018. – Konferencija za medije, osvrt na aktualne teme braniteljske populacije (potpisivanje Istanbulske konvencije, zaključak Vijeća za suočavanje s prošlošću i osvrt na preporuku Europske komisije o braniteljskim mirovinama)
- 04. 2018. – Okrugli stol na temu: Reforma obrazovanja – kurikul povijesti s osvrtom na Domovinski rat
- 04. 2018. – 3. Međunarodna sigurnosna konferencija Hrvatska nacionalna sigurnost i vanjska i sigurnosna politika EU
- 05. 2018. – Konferencija Hrvatski branitelji i poduzetništvo (u Metkoviću)
- 05. 2018. – Prezentacija PPV i MO potpredsjednika Vlade i ministra obrane Damira Krstičevića
- 09. 2018. – Izvanredna konferencija ZUV HGP-a i USPD RH na temu: aktualna zbivanja po pitanju ratnih zločina na području grada Vukovara i RH te nepoštivanje Deklaracije o Domovinskom ratu – Milorad Pupovac
Predsjednik ZUV HGP
Krešimir Maretić
Sadržaj:
- PROJEKTI (završeni): 1
1.1. Obustavi tišinu. 1
1.2.Hrvatska garda – zbirka osobnih predmeta. 2
- PROJEKTI u tijeku (2018,/2019.) 2
2.1. Budi svoj- projekt iz javnog natječaja MHB.. 2
2.2. Priručnik za rad u braniteljskim udrugama-što, kako, zašto?- projekt iz javnog natječaja MHB 3
2.3.Kako smo promijenili tijek rata: operacija ZIMA 94 – projekt iz javnog natječaja MHB.. 3
2.4. ........3
- PRIJAVA PROJEKTA SUFINANCIRANIH OD STRANE EU FONDOVA.. 3
3.1. ZUV HGP partner je na projektnoj prijavi „ Razvoj programa cijeloživotnog učenja u području prehrambene tehnologije. biotehnologije i nutricionizma primjenom HKO-a. 3
3.2. ZUV HGP prijavitelj je projekta „ Analiza društvenih faktora koji utječu na kvalitetu života hrvatskih branitelja „. 4
- RAZVOJNA SURADNJA U PODRUČJU CENTARA ZNANJA ZA DRUŠTVENI RAZVOJ U REPUBLICI HRVATSKOJ –nastavak na Institucionalnu podršku 1/5 godina. 6
- POŠTANSKE MARKE SERIJA „ DOMOVINSKI RAT“. 8
- OBLJETNICE.. 9
- ODNOSI S JAVNOŠĆU.. 9